Çocuklarda saldırganlık nasıl önlenir?

Ahmet Şimşek Koleji Anaokulu öğrencilerine, çocuklarda gözlemlenen saldırganlığın ve oyun zannedilerek sergilenen davranışların önlenmesi amacıyla, Rehber Öğretmen Sevil Funda Öztürk tarafından “Eller sevmek, Kollar sarılmak içindir” konulu seminer verildi.

“Amaç, çocuğun saf ve temiz dünyasına dokunabilmektir.”

Çocuklarda saldırganlığın birçok nedeni olduğunu belirten Ahmet Şimşek Koleji Rehber Öğretmeni Sevil Funda Öztürk, “Çocuklardaki saldırganlık konusunda tek bir davranıştan, etkenden söz edemeyiz. Bu konuda kısıtlanmak ve engellenmek çocuğun hoşuna giden davranışlar değildir. Engellenen çocuk öfke tepkisi gösterir. İlk çocukluk dönemlerinde, okul öncesi dönemlerde çocuğu gereksiz yere öfkelendiriyorsanız, onun ilerleyen dönemlerinde de bu davranışı benimsemesine neden olursunuz. Saldırganlığın birçok nedeni olabilir ve çocuk bu davranışları sadece evde değil, okulda arkadaşlarıyla birlikteyken de sergileyebilir. Bizim amacımız, çocuklardaki bu davranışların önüne geçmek, saldırgan tepkilerin kalıcı hale gelmesini önlemek, çocuğun oyun olarak gördüğü saldırgan tutumların doğurduğu olumsuz sonuçların farkına varmasını sağlamak, gösterilen olumsuz davranışın kalıcı davranışa dönmesini önlemek ve çocuğun saf, temiz dünyasına dokunabilmektir.” dedi.

Rehber Öğretmen Sevil Funda Öztürk ailelerin şunlara dikkat etmesini önerdi;

*Çocukların Psikolojik ve fiziksel temel ihtiyaçlarının karşılanmaması, onları saldırganlığa iten etmenlerden olabilir. Bu nedenle çocuğun temel ihtiyaçlarını yerinde ve zamanında karşılamak önemlidir.

*Aşırı saldırganlık, anne babanın aşırı ilgisine tepki olarak gerçekleşiyor olabilir. Aile, çocuğun saldırgan davranışlarından kurtulmak için onun istediğini hemen yerine getiriyorsa, bu davranışlar yerleşebilir.

*Erkek çocuklarda babanın, kız çocuklarında ise annenin yokluğu zaman zaman saldırganlığa yol açan bir diğer etmendir.

*Televizyon programlarında yer alan kahramanlar çocuklar için model teşkil eder. Çizgi film bile olsa, şiddet içeren programlar çocuğun davranışlarında saldırganlığı arttırabilir. Bu nedenle ebeveynler çocukların neyi izlediğine, ne tür bilgisayar oyunlarıyla muhatap olduğuna dikkat etmelidir.

*Anne babanın dikkatini olumlu davranışlarla çekemeyen çocuklar, saldırgan davranarak dikkat çekmeye çalışabilirler.