Okul Öncesi Rehberlik

Okul Öncesi Rehberlik

AHMET ŞİMŞEK KOLEJİ
ANASINIFI
DEĞERLER EĞİTİMİ

            Toplum olarak dinlemenin ne demek olduğunu yada dinlemenin bizleri nerelere ve hangi başarılara götüreceğini her zaman arka taraflara atmaktayız. Dinleme bizler için yaşantımızın en önemli davranışlarımızdan birisi olarak kabul görülmektedir.

iyi dinleyici olmak için birbirimizden yardım ve destek almalıyız. temelde öncelikle karşıdakine saygı olmaktadır.
çoğu kişiler için dinleme malesef arka safhalara atılmış bir davranış olmuştur.

her ne kadar zeki veya akıllı olursakta dinlemeyi bilmiyorsak bizlerde bir şeylerin eksik olduğu görünmüş olur.
Dinleme yeteneği istiyorsak biraz çaba ve biraz sabır gerekmektedir, bizdeki bu davranışlar çok şeyi değiştirir ve bizi farklı yerlere sürükler.
Dinlemeye Bir başka açıdan bakalım:

Anne ve Baba olarak çocuğumuza öneri ve kendisindeki sorunlarını çözmek isterken daima kendilerine öğüt ve konuşma telkinlerinde bulunuruz , oysa onların sorun ve isteklerini en iyi yerine getirmenin yolu onları dinlemek olur.

Çocuğumuzu dinlediğimiz taktirde, ileride kendisinin daha sağlıklı ve kendisine değer verildiğini anlar. konuşması için müdahale edilen bir çocuğa ileride kendisinde başkasını dinlemesine yardımcı olur ve bu sayede dinleme eğitimini kendisine benimsemiş olarak görülür.
Dinleyen kişi olayları daha iyi ve daha güzel bir şekilde kavramaktadır. Düşünce ve fikirlerini öne sürer. böylece karşısındakine saygı içerisinde konuşma uslubu ve dinleme şekli kazanır.

iyi bir dinleyici olmak istiyorsak ; birini dinlerken rahat ve düzgün bir biçimde oturulmalıdır. kişi için konuşurken göz teması kurmayı bilmeliyiz.