Değerler Eğitimi

Değerler Eğitimi

DEĞERLER EĞİTİMİ

NEZAKET VE GÖRGÜ KURALLARI -BİRLİKTE YAŞAMANIN GÜZELLİĞİ

Birlikte yaşamak bir sanattır. Ortak alanlarımızı paylaştığımız kişilerle yaşarken dikkat etmemiz gerekenlerin başında görgü kuralları gelmektedir.
Birlikte yaşamak, özellikle mutlu ve başarıyı paylaşarak yaşamak bazı gereklilikleri de yanında getirir. Toplumda yazılı kurallar(hukuk) ve yazılı olmayan kurallar (görgü kuralları ve nezaket ) birlikte yaşamamızı düzenleyen unsurlardır.
Bireyler kendi sınırlarına, özel alanlarına ve kişiliklerine nasıl değer verip önemsiyorlarsa, aynı değeri diğer bireylerin kişilikleri ve özel alanlarına da göstermek durumundadırlar. Bu toplumsal saygıyı ve kabulü oluşturur.
Unutmayalım ki; biz nasıl değerli ve birer prens ya da prenses gibi özel hissetmek istiyorsak diğer bireylerde bir o kadar değerlidir ve prens ya da prensestir, özeldir, kıymetlidir. Hiç kimse diğerinden daha çok ya da daha az kıymetli değildir.
Kendinin diğer insanların çok üzerinde olduğunu zannederek davranan insanlar da genellikle bazı bilinçaltı ihtiyaçların etkisi ile davranıyor olabilirler.
İnsan insana ilişkilerimizde bizleri etkileyen “4 D” vardır.
Önceki yaşantılarımızdan, ailelerimizden getirdiğimiz DEĞERLERİMİZ,
Gözlemlerimizle, okuyarak ve öğrenerek elde ettiğimiz DÜŞÜNCELERİMİZ,
Bunların etkisi ile harekete geçen hormonlarımızla oluşan DUYGULARIMIZ
Ve bütün bunların etkisi ile ortaya koyduğumuz DAVRANIŞLARIMIZ bizim aynamızdır.
Bizler davranış paylaşımlarımızda insanı insan yapan iyi niyet, görgü kuralları ve nezaketi, hoşgörüyü dikkate alarak yaşamak durumundayız. Görgü kuralları her kültürde farklılıklar gösterebilir. Kanuni yaptırımı olmayan bu kurallar arkadaşlık ilişkilerimizi, dostluklarımızı, iş ortamımızı, toplumsal duruşumuzu, tavrımız ve kimliğimizi oluşturmamızda çok etkili olmaktadırlar.
Selam vermeyi, hatır sormayı, rica etmeyi, teşekkür etmeyi bilmek insan insana iletişimin kapılarını açmak demektir. Hemen ardından önyargısız dinleyip kendi fikrimizi önermek ise doğrudan karşımızdakine saygı ve verdiğimiz değerin bir belirtisidir. Bu onu dikkate aldığımızı ve anladığımızı gösterir.
Biraz dikkat, biraz emekle saygılı, sevgili ve görgülü ilişkiler yaratmak, daha başarılı ve daha mutlu olmak elimizdedir. Yeter ki, gönül vererek isteyelim. Birlikte yaşamak bir sanatsa tüm insanlar biraz da sanatçıdır.
Sevgiler, saygılar.

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Birimi
Reh.Böl.Bşk. FATMA DEMİRKAYA