Ekranlar düşük not getiriyor (3)
Dikkat, ekranlar düşük not getiriyor.

 Yaz tatilinin bitmesine sayılı günler kaldı ancak tatil rahatlığındaki öğrenciler, tatil dönüşünde okula uyum konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Tatil süresince televizyon, internet ve bilgisayar ekranları başında zaman geçiren çocuklar, ders kitaplarının arasına gömülmekten pek hoşlanmayabilirler ancak dikkat!

İngiltere’de yapılan bir araştırmada zamanını ekranların başında geçiren öğrencilerin sınav notlarında düşüş olduğu belirlendi.

İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, günde ekstra bir saatini televizyon, internet ve bilgisayar oyunlarının başında geçiren öğrencilerin sınav başarılarının olumsuz yönde etkilendiği belirlendi. Araştırmada, İngiltere’de ortaöğretim düzeyinde yapılan en önemli seviye belirleme sınavı GCSE sonuçları ile boş zaman alışkanlıkları karşılaştırıldı. Ortaöğretim düzeyinde yapılan bu sınavda bilgisayar oyunu, televizyon ve internette ortalamaya göre bir saat daha fazla zaman geçiren öğrencilerin GCSE sınav sonuçlarında 2 not düşüş yaşandığı görüldü.
Araştırma ekibinden BBC’ye konuşan Cambridge Üniversitesi Diet ve Aktivite Merkezi’nden Dr. Esther van Sluijs “Ekran başında geçirilen zamanı azaltmak, birçok önemli yararlar sağlıyor. Biz bu araştırma ile ekran başında geçirilen zamanı düşürmenin ergenlere akademik başarıları konusunda ne gibi yararlar sağlayabileceğini gösterdiğimize inanıyoruz” dedi.

Aktiviteler takip edildi, notlarda düşüş kaydedildi.

Araştırma ekibi öğrencilerin fiziksel aktivitelerini de çeşitli cihazlarla takip etti. Ayrıca öğrencilerin okul dışındaki vakitlerini ne gibi etkinliklerle geçirdikleri konusunda da anket çalışmaları yapıldı ve öğrencilerin çoğunun boş zamanlarını günde 4 saat televizyon izleyerek ya da bilgisayarın başında geçirdikleri görüldü. Elde edilen veriler, 2 sene sonra girdikleri GCSE sınavındaki notları ile karşılaştırıldı ve notlarda düşüş kaydedildi. Öte yandan, ekstra fiziksel aktivite ile akademik performans arasında bir ilişki saptamadı.

BENZER HABERLER