İstanbul’un Kurtuluşu Kutlandı.

İstanbul’un kurtuluşunun 96. Yılı, Ahmet Şimşek Koleji’nde coşkuyla kutlandı. Ortaokul öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Okulun konferans salonunda düzenlenen törende günün anlam ve önemini anlatan konuşmalar yapıldı, şiirler okundu, şarkılar söylendi, konuyla ilgili videolar gösterildi.

En güzel tarih…

Ahmet Şimşek İlkokul-Ortaokul Müdürü Hasan Töre, etkinlikte yaptığı konuşmada 6 Ekim’in İstanbullulara armağan edilmiş en güzel tarih olduğunu söyledi. Sosyal Bilgiler Öğretmeni İrem Turan da öğrencilere günün anlam ve önemini anlattı. Türkçe Öğretmeni Selma Dündar ise okuduğu “Canım İstanbul” şiiriyle salonda duygusal anlar yaşattı. 7B Sınıfı öğrencisi Ege Koçak’ın okuduğu “İstanbul Efsanesi” isimli şiir ile devam eden tören, Müzik Öğretmeni Özlem Kesim yönetimindeki koronun seslendirdiği şarkılarla sona erdi. Töreni izleyenler, koronun seslendirdiği şarkılara coşkuyla eşlik etti.

Ne olmuştu?

İtilaf Devletleri donanmaları, 30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşmasına dayanarak 13 Kasım 1918 tarihinde Haydarpaşa önlerine demirlediler ve İstanbul’u fiilen işgal ettiler. 16 Mart 1920 tarihinde resmileşen işgal, 4 yıl 10 ay 23 gün sürdü. Bu süre içerisinde yaşanan zor günlerin ve gelişmelerin ardından 24 Temmuz 1923 tarihinde Lozan Barış Antlaşması düzenlendi ve İtilaf kuvvetleri 23 Ağustos 1923 tarihinden itibaren İstanbul’dan ayrılmaya başladı. Son İtilaf birliği ise Dolmabahçe Sarayı önünde düzenlenen törende Türk bayrağını selamlayarak şehri terk etti. 6 Ekim 1923 tarihinde Naili Paşa komutasındaki 3. Kolordunun İstanbul’a girmesiyle de işgal resmen sona erdi. Böylece her yılın 6 Ekim günü, İstanbul’un kurtuluş günü olarak belirlendi ve kutlanmaya başlandı.

GÜZEL İSTANBULUMUZUN KURTULUŞU KUTLU OLSUN…

Ruhumu eritip de kalıpta dondurmuşlar;
Onu İstanbul diye toprağa kondurmuşlar.
İçimde tüten bir şey; hava, renk, eda, iklim;
O benim, zaman, mekan aşıp geçmiş sevgilim.
Çiçeği altın yaldız, suyu telli pulludur;
Ay ve güneş ezelden iki İstanbulludur.
Denizle toprak, yalnız onda ermiş visale,
Ve kavuşmuş rüyalar, onda, onda misale.

İstanbul benim canım;
Vatanım da vatanım…
İstanbul,
İstanbul…