İstanbul Bilgi Üniversitesi Eğitim ve Kariyer Danışmanı Özge Alyu, Ahmet Şimşek Koleji konferans salonunda sinevizyon eşliğinde gerçekleştirdiği sunumda, Ahmet Şimşek Anadolu Lisesi 11. ve 12. sınıf öğrencilerine Bilgi Üniversitesini tanıttı, doğru bir üniversite ve meslek seçimi için neler yapılması gerektiğini anlattı, kariyer planlamasının önemini vurguladı.

Ahmet Şimşek Anadolu Lisesi öğrencileriyle karşılıklı sohbet havasında gerçekleşen sunumda öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Özge Alyu, üniversite seçiminin aslında hangi ülke vatandaşı olunacağı gibi bir şey olduğunu vurguladı ve üniversite seçerken dikkat edilmesi gereken önemli tüyolar verdi.

“Kısa dönem hedefleri bir kenara bırakın.”

Trend olan popüler meslekler yerine, geleceğin sektörlerini görebilmenin daha doğru olacağını anlatan Özge Alyu, “Hayata başlarken nerenin, neyin misyonuna ve ruhuna hakim insanlar olarak yetişeceğiz ve hayata başlayacağız? Bu çok önemlidir. Eğer bu kadar önemli bir kararı lisede veriyorsak aslında biz çok büyük bir sorumluluk üstlenmiş oluyoruz. Sınavı kazanmak için bir soruyu daha fazla çözmek isteği, kısa dönem hedeftir. Daha fazla soru çözme isteği, aslında iyi bir meslek sahibi olmak içindir ve bu uzun dönem hedeftir. Bu nedenle kısa dönem hedefleri bir kenara bırakmalısınız. O sınav zaten bitecek, önemli olan uzun dönemli hedeflerinizdir. Trend olan popüler meslekleri seçerek hayal kırıklığına uğramak yerine, geleceğin yükselen sektörlerini inceleyin ve onları tercih edin. Çünkü Türkiye’de okul biter bitmez çok yüksek kazançlar getirecek meslek yok.””dedi.

Ahmet Şimşek Anadolu Lisesi Rehberlik Bölüm Başkanı Psikolog-Rehber Öğretmen Fatma Demirkaya, “Bilgi Üniversitesi’nden Eğitim ve Kariyer Danışmanı Özge Alyu okulumuza gelerek, 11. ve 12. Sınıf öğrencilerimize üniversite eğitimi, meslek seçimi, kişilik gelişimi, kariyer planlaması gibi bilgiler aktardı. Öğrencilerimiz oldukça yararlı bilgiler edindiler.”dedi.

 

 

BENZER HABERLER