Havaların güzel olmasını fırsat bilen Ahmet Şimşek Koleji öğretmen ve öğrencileri, okulun bahçesine çıkarak “Zambak Zumbak, Dön arkana İyi Bak.”, “Mendil Kapmaca”, “Elim Sende”, “Kutu kutu pense.”, “Yakan top.”, “İstop” gibi utulmaya yüz tutmuş sokak oyunları oynadılar, güzel havanın tadını çıkarttılar.

2-A sınıfı öğretmeni Bedriye Seçkin, 2-B sınıfı öğretmeni Duygu Dokumacı, 2-C sınıfı öğretmeni Melek Gülhis, 1-A sınıfı öğretmeni Zeynep Sevilmiş, 1-B sınıfı öğretmeni Bilgenur Bilge, 1-D sınıfı öğretmeni Gökçe Kalın, İngilizce Öğretmeni Ezgi Korkut ve Bilgisayar Öğretmeni Adem Akosman’ın, öğrencilerle birlikte oyun keyfi görülmeye değerdi.

“Bilgisayar başından kalkmak bilmiyorlar.”

Öğrencilerin arasına girerek onların mutluluğuna ortak olan Ahmet Şimşek Koleji öğretmenleri, “Havalar güzel olunca, öğrencilerimizle birlikte eskiden mahalle aralarında çokça oynanan, unutulmaya yüz tutan oyunları oynadık ve onlara eski oyunların ne kadar güzel, heyecanlı olduğunu göstermek istedik. Bu tür oyunlar, çocukların birlikte iş yapabilme yeteneklerini geliştirmeleri açısından da önemlidir. Günümüzde çocuklar bilgisayarın başından kalkmak bilmiyorlar. Teknoloji onları esir almış durumda. Onları bu tür sokak oyunlarıyla buluşturuyoruz ve eski oyunları anlamalarını sağlıyoruz.” dediler.

“Çocuklar en çok oyun oynadıkları zaman öğreniyorlar.”

Bilgisayar Öğretmeni Adem Akosman ise, Bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar amaç dışına çıktı, çocuklar için oyun aracı oldu. Bunlardan yararlanmamız ve çocuklarımızın bunları kullanmasına izin vermemiz gerekir. Ama hiç biri çocuklarımızın serbest oyun zamanında oynadıkları oyuna değiştirilemez. Bilgisayar oyunları çocukları monotonlaştırıyor, yalnızlaştırıyor ve kolaycılığa yönlendiriyor. Çocukların, bilgisayar dışında da bir yaşamın olduğunu öğrenmesi gerekiyor. Bu nedenle onlara, eskiden biz yetişkinlerin de doya doya oynadığı, nesillerdir insan gelişiminin doğal ve evrimsel parçası olan eski sokak oyunlarını öğretiyoruz ve birlikte oynuyoruz. Sokak oyunları ayrıca, öğretmen-öğrenci ilişkisini de kuvvetlendiriyor. Çocuklar sanılanın aksine en çok oyun oynadıkları zaman öğreniyorlar. Çünkü beyni serbest oyun kadar harekete geçiren başka hiçbir şey yok. dedi.