Yasemin Kumral okurlarıyla buluştu.

Ahmet Şimşek Koleji Kurucusu ve Genel Eğitim Öğretim Yöneticisi Yasemin Kumral, Nezih Kitabevinde düzenlenen imza gününde okurlarıyla buluştu.

Kadıköy Şaşkınbakkal’daki Nezih Kitabevinde düzenlenen etkinlikte, “Bir İstanbul Varmış” isimli anı-roman türündeki kitabıyla, “Sen O’sun İşte” isimli şiir kitabını imzalayan, kendisine ilgi gösteren okurlarıyla uzun uzun sohbet eden Yasemin Kumral’ı, Ahmet Şimşek Anadolu Lisesi Müdürü Çağatay Topçuoğlu, İlkokul-Ortaokul Müdürü Hasan Töre, öğretmenler ve öğrencileri de yalnız bırakmadılar.

Yasemin Kumral Şimşek; 1954 yılında İstanbul’da doğdu. Annesi Melahat Kumral, babası gazeteci, şair-yazar, öğretmen Muhtar Kumral’dır. Roma’da küçük yaşlardan itibaren gitar, piyano ve şan eğitimi aldı. İstanbul Işık Lisesi dönemlerinde, ‘Yahya Kemal’i Sevenler’ derneğinin açtığı şiir yarışmasında Türkiye birincisi oldu. Şarkılarını kendisi yazan ve besteleyen Kumral, Bim Bam Bom, Girne’den Yol Bağladık Anadolu’ya ve daha sayısız şarkıyla müzik dünyasına eşsiz eserler kazandırmıştır.

14 yaşındayken sözleri-bestesi kendisine ait olan Yağmuru Durdurabilir misin? Şarkısıyla Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği yarışmada ‘Yılın En Başarılı Genç Sanatçısı’ ödülünü almıştır.

1974 Barış Harekâtında söylediği Girne’den Yol Bağladık Anadolu’ya şarkısı, İstiklal Marşı ile birlikte açılış-kapanış marşı olmuş ve dönemin KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tarafından altın madalya ile ödüllendirilmiştir. Girne Meydanı’ndaki bayrak, hala aynı şarkıyla cuma günleri göndere çekilip pazar günleri indirilmektedir.

1975 yılında Bim Bam Bom şarkısı ‘Tüm Zamanların Unutulmaz Şarkılarından’ unvanını almıştır.

1999 yılında dünyada ilk kez Mevlana’nın beyitlerini Türkçeye çevirterek bestelemiş, bestelerini 12 şarkılık bir albümde toplamıştır.

2000 yılında İstanbul Moda’da spikerlik, sunuculuk ve güzel konuşma okulu açan Kumral, İstanbul Marmara Üniversitesi Müzik Fakültesinden mezunudur. Sayısız televizyon programı, plak, kaset, cd ve albümü olan sanatçı; konserlerini sadece stadyumlarda, televizyonlarda ve sinema salonlarında vermiştir.

İngilizce ve İtalyanca bilen Yasemin Kumral, 2003 yılında ‘Bahar Sevgiyle Gelsin’ adlı kişisel resim sergisini açmıştır. Ayrıca 2005 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi bünyesinde kimsesiz çocuklarla beraber ‘Altın Çocuklar Korosu’nu kurmuştur.

Yasemin Kumral, Ahmet Şimşek ile evlidir. Yıldırım Ahmet, Enis Yasin ve Yasemin adında 3 çocuğu vardır.

Ahmet Şimşek Koleji Kurucusu ve Genel Eğitim Öğretim Yöneticisi de olan Yasemin Kumral, yaşamını sanatla iç içe sürdürmektedir.