İlkokul Rehberlik

İlkokul Rehberlik

AHMET ŞİMŞEK KOLEJİ

İLKOKUL

MART AYI DEĞERLER EĞİTİMİ

ZAMANI VERİMLİ KULLANMA

Zaman Yönetimi Nedir?

Zamanın amaçlar, sorumluluklar, zevkler ve hobiler arasında dengeli bir biçimde paylaştırılarak; sosyal yaşam, aile yaşamı, özel yaşam ve iş yaşamı ile ilgili faaliyetlerin etkili ve verimli biçimde planlanması ve gerçekleştirilmesi demektir.

Zamanı Yönetme Teknikleri:

 1. Plan ve program yapmak
 2. Verimli ders çalışma yöntemleri geliştirmek.
 3. Amaç ve hedef belirlemek
 4. Önceliklerimizi belirlemek
 5. Ertelemek
 6. Sorunları ve işleri biriktirmeden süratle çözmek
 7. Yapılacak işlere zaman sınırlaması koymak

Zaman Tuzakları:

 1. Öncelikleri belirleyememek
 2. Plansızlık
 3. Kararsızlık
 4. Acelecilik
 5. Konsantre olamamak
 6. Ertelemek
 7. Gereksiz, uzun telefon konuşmaları
 8. Beklenmedik misafirler
 9. Hayır diyememek

Zamanı Yönetmenin Faydaları:

 1. Başarı duygusu
 2. Motivasyon
 3. Üretkenlik ve performansın artması
 4. Kendine güven
 5. Kişisel gelişime zaman ayırabilmek

 

SAĞLIĞI VERİMLİ KULLANMA

Sağlıklı olmak, kişinin kendisini bedensel, ruhsal ve sosyal açıdan iyi hissetmesi demektir.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin:

 1. Temizlik ve hijyenin önemi ( Kişisel ve çevre temizliği)
 2. Sağlıklı beslenmek
 3. Spor yapmak
 4. Uyku düzenine dikkat etmek
 5. Bağımlılık yapan maddeleri ( sigara, alkol vb.) kullanmamak
 6. Hastalıkları erken tanımak
 7. Sağlık sorunlarında doru yardım alabilmek
 8. Bilinçli ilaç kullanmak
 9. Güvenlikle ilgilenmek, ev ve iş kazalarından kaçınmak
 10. Her türlü şiddeti ( fiziksel, psikolojik, ekonomik vb.) önlemek.

NİMETLERİ VERİMLİ KULLANMA

Nimet, Allah’ın bize verdiği her şeydir. Lütuf, ihsan, iyilik anlamına gelir. Allah yer ve gök nimetlerini bizler için hazırlamıştır. Aldığımız nefesten yediğimiz içtiğimiz her şey, sağlığımız, ailemiz Allah’ın bize verdiği nimetlerdir. Birçok defa elimizdeki nimetin kıymetini bilemeyiz ama kaybedince anlarız. Mesela sağlığımızın, boş vaktimizin, gençliğimizin kıymetini kaybetmeden bilemeyiz.

Nimet şükrü gerektirir. Şükür de Allah’a teşekkürdür.

Şükür (teşekkür etmek) nimetin artmasına sebep olur. Nimetin kıymetini bilip israf etmemeliyiz, savurganlıktan kaçınmalıyız.

Şükür nimetlerin farkına varmak, israf ise Allah’ın verdiği nimetin kıymetini bilememektir.

Bir dilim ekmeği çöpe attığımızda başta toprağı, suyu, güneşi, havayı yaratan Allah’a sonra sırasıyla buğdayı tarlaya eken çiftçiye, buğdayı öğüten değirmenciye, ekmeği pişiren fırıncıya ve ekmeği kazanan anne ve babamıza saygısızlık yapmış oluruz.

ÖRNEK SÖZLER

 

Zamanla ilgili;

*Bugünün işini yarına bırakma. * Terazi tartıyla, her şey vaktiyle ölçülür.

* Bozuk saat bile günde iki defa doğruyu gösterir.

* Şimdilik ölümüne kadar hayattasın.

* Vakit nakittir. * Vakitsiz öten horozun başını keserler. * Zaman sana uymazsa sen zamana uy. * Sakla samanı, gelir zamanı.

* Her saat yaralar. Sonuncusu öldürür. Bask atasözü

* Demir tavında dövülür. * Yazın gölge hoş kışın çuval boş.

* Boşa harcadığın bir dakika, ömründen çaldığın bin dakika.

 

 • Ahmaklar zamanı nasıl öldüreceğini, akıllılar ise nasıl kazanacağını düşünür. Alain •Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir. Benjamin Franklin •Mutluluk başarıya, başarı ise zamanı değerlendirmeye bağlıdır. Seneca •Yaptığınız işin en iyisini, bir de zamanında yapın, o vakit dağ başında bile olsanız insanlar sizi bulur. Thomas Brown •Zaman aklı, olgunluğu ve hizmeti artırmak için bize verilmiş en değerli sermayedir. Thomas Mann •Zaman, birçok örtüleri kaldırabilir. J.Jack Rousseau •Zaman, kolay elde edilen ve ucuz olan şeyleri siler. Roy Chansior •Zaman, sessiz bir testeredir. Emmanuel Kant •Zamanın azaltamadığı, yumuşatamadığı üzüntü yoktur. Cicero •Zamanın kaybolduğunu bilenler, en çok üzüntü duyanlardır. Dante •Zaman büyük bir öğretmendir, yalnız ne yazık ki daima öğrencilerini öldürür. Curt Goertz •Zamanın, kime dost, kime düşman olacağı bilinmez. Shakespeare •Zamanlarını en kötü şekilde kullananlar, en çok, zamanın kısalığından şikayet ederler. La Bruyere

Sağlıkla ilgili;

*Ağacı kurt, insanı dert öldürür. *Ak gün ağartır, kara gün karartır. *Can boğazdan gelir. *Güneş girmeyen eve doktor girer. *Hastalık kantarla girer, miskalle çıkar. *Hastalık sağlık bizim için. *Sağlık varlıktan yeğdir. *Her işin (şeyin) başı sağlık.

*Hasta olmayan, sağlığın kadrini bilmez. *Başın sağlığı, dünyanın varlığı.

Nimetle ilgili;

* Har vurup, harman savurma. * İşten artmaz, dişten artar. * Güvenme varlığa, düşersin darlığa. * Tutumlu olan kimse fakir olmaz. * Ekmek olmayınca, yemek olmaz. *Ak akçe kara gün içindir. * Ayağını yorganına göre uzat. * Damlaya damlaya göl olur.

* Azla yetinmeyen çoğu hiç bulamaz.

* Elimde olmayanları söyleme bana, elimde olanlardan bahset. (Mevlana)

* Tutumlu olmak az şeyi çoğaltır, israf ise çok şeyi azaltır. (Hz. Ali)

 

                                                      TOPLU ORTAMLARDA DAVRANIŞ KURALLARI

(Ocak ve Şubat )

 

İnsanların sosyal varlık olması beraberinde toplum kurallarını getirmiştir. Kurallarına uyum sağlamak birbirlerinin haklarına duydukları en büyük saygının ifadesidir. Evimizde yalnız başımıza daha rahat hareket edebiliriz ama toplum içinde hareketlerimize dikkat etmeliyiz. Çevremizin bir parçası olduğumuz zaman diğer insanlardan saygı bekleriz, bizimde karşılık olarak aynı şekilde davranmamız olacaktır. Toplum içinde uyacağımız kurallar karşılıklıdır.

Toplumun bir parçası olduğumuzu göstermek için ortak kuralları bilip uymalıyız. Toplum içinde rahat hareket etmemize olanak sağlar.

Konuşan birisinin lafını bölmemeliyiz. Yüksek sesle konuşmamalı, argo ve kötü sözlerden sakınılmalı. Büyüklerimize karşı daima saygılı davranmalı, onlara yardımcı olmalıyız. Başkaları ile aynı düşüncede olmayabiliriz ama düşüncelerine saygı göstermeliyiz. Yemek yerken ağzımızı kapatarak yemeğimizi yemeliyiz. Yerlere çöp atmamalı, tükürmemeliyiz. Giyimimize ve kuşamımıza dikkat etmeliyiz. İzinsiz başkalarının eşyalarını kullanmamalıyız. Yürürken başkalarına kolumuz veya omzumuzla çarpmamalıyız. Sokaklarda başkaları hakkında düşüncelerimizi sesli bir şekilde belirtmemeliyiz. Toplu taşıma araçlarında insanları rahatsız etmemeliyiz.