Sokak oyunlarını unutmuyorlar.

Ahmet Şimşek Koleji 2. Sınıf öğrencileri teneffüslerde, özellikle de uzun öğlen aralarında sokak oyunlarıyla eğlenerek vakit geçiriyorlar. Böylece öğrenciler hem boş vakitlerini daha iyi değerlendiriyorlar, hem de sokak oyunlarını unutmuyorlar. “Mendil kapmaca”, “Elim sende”, “Kutu kutu pense”, “Yakan top”, “Körebe”, İstop” gibi unutulmaya yüz tutmuş sokak oyunlarıyla gerçek rekabet, heyecan ve keyif yaşıyorlar.

“Çocuklar günümüzde teknolojinin kucağına düştüler.”

Sokak oyunlarının özellikle ilkokul öğrencileri için gerçek ve eğlenceli bir eylem olduğunu belirten 2A Sınıfı Öğretmeni Ferhat Yavuz ve 2B sınıfı Öğretmeni Mustafa Metin Kamer; “Havalar güzel oldukça, öğrencilerimizle birlikte eskiden mahalle aralarında oynanan oyunları oynuyoruz ve onlara eski oyunların ne kadar güzel, heyecanlı olduğunu gösteriyoruz. Çocuklar günümüzde teknolojinin kucağına düştüler. Özellikle şiddet içerikli bilgisayar oyunları çocuğu bireyselleştiriyor ve şiddete yöneltiyor. Çocukların teknolojik aletlerin dışında da bir yaşam olduğunu öğrenmesi gerekiyor.” dediler.

“Sokak oyunları ilişkileri de güçlendiriyor.”

Ahmet Şimşek Koleji Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Umut Meral ise sokak oyunlarının çocukları olumlu yönde etkilediğini belirterek şunları söyledi; “Bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar amaç dışına çıktı, çocuklar için oyun aracı oldu. Bilgisayar oyunları çocukları monotonlaştırıyor, yalnızlaştırıyor ve kolayca yönlendiriyor. Çocukların, bilgisayar dışında bir yaşamın olduğunu öğrenmesi gerekiyor. Sokak oyunları bu nedenle önemlidir. Çocuklar, en çok oyun oynadıkları zaman öğreniyorlar. Çünkü beyni serbest oyun kadar harekete geçiren başka bir şey yok. Ayrıca, sokak oyunları ilişkileri de güçlendiriyor. Kısacası, çocuklar teknolojiyi amacı dışında kullanmamalıdır.”

BENZER HABERLER

296

288