Kurucularımız

Kurucularımız

AHMET ŞİMŞEK

Ahmet Şimşek 1934 Yılında Erzurum’da doğdu. İlkokul, Ortaokul ve Liseyi Erzurum’da okudu. 1958 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini, aynı yıl İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsünü bitirdi.

   1960-63 yıllarında Erzurum Ticaret Odası Başkanlığı, SSK Hukuk Müşavirliği, Belediye Başkan Vekilliği, Belediye Meclis Başkanlığı ve Kültür Ocakları Başkanlığı gibi görevlerde bulundu. Erzurum’da Modern Mağazacılığa örnek oluşturacak Arı Mağazalarını kurdu. Ayrıca, Doğu Anadolu’nun kültürüne hizmet eden en büyük salonlarına sahip Arı Sineması ve Kültür Merkezini kurdu.

   1967 yılında İstanbul’a yerleşti. Halkın ucuz ve kolay konut sahibi olması için ilk kez, devlet arsa ofisi dışında, İstanbul Arsa Ofisini kurdu. Uzun yıllar, İstanbul Anadolu yakası ile İzmit’e kadar olan bölgede 13 bin 680 kişiye arsa ve konut üretip dağıttı. Bu arazilerin parselasyonunda özellikle okullara yer ayırarak, çok sayıda okul binasının yapılmasına maddi destek verdi.

Eğitim – öğretime verdiği büyük önem ve sevgi sebebiyle 1985 yılında İstanbul Kartal’da, tüm eğitim birimlerini içinde toplayan Özel Ahmet Şimşek Eğitim Kurumlarını kurdu. Bu sene 30. yılını kutlayan kurumdan on binlerce mezun oldu.

    Eğitim Kurumlarının sahibi ve kurucusu olan Ahmet Şimşek’e Tuncay Şimşek, Altay Murat Şimşek, Nilay Şimşek, Yıldırım Ahmet Şimşek, Enis Yasin Şimşek ve Yasemin Şimşek destek vermektedir.

 

 

YASEMİN KUMRAL ŞİMŞEK

Mayıs ayında İstanbul’da doğdu. Melahat  Kumral’la gazeteci yazar, şair Ahmet Muhtar Kumral’ın kızıdır. Gitar ve  piyanoyu çocukluk ve gençlik zamanlarında Roma’da öğrenmiş, Türkiye’de Prof.  Fuad Koray’dan armoni, kompozisyon ve solfej dersleri almıştır. İtalya’daki  yıllarında aynı zamanda, resim atölyesi çalışmalarına devam etmiştir. Şiir  yazmayı ve okumayı çok seven Kumral, hayatındaki ilk ödülünü IŞIK Lisesi’nde  öğrenciyken, “YAHYA KEMAL’İ SEVENLER” derneğinin düzenlediği şiir  yarışmasında Türkiye birincisi olarak kazanmıştır. Şarkılarının söz ve
bestelerini kendisi yazan sanatçının, ilk ünlü olan şarkısı, 14 yaşındayken
bestelediği “Yağmuru Durdurabilir misin?”‘ dir. Yurt içi ve yurt  dışında sayısız konser vermiş, pek çok 45’likleri, kasetleri ve albümleri  yayınlanmış, çeşitli ödüller almıştır. Bunlardan 1974’te söylediği, “Girne’den  Yol Bağladık Anadolu’ya” adlı eser, 25 yıl boyunca KUZEY Kıbrıs Bayrak Radyo,  Televizyonunun istiklal marsımızla birlikte, açılış, kapanış marşı olmuş ve  altın madalya ile ödüllendirilmiştir. 1975’te ise “tüm zamanların unutulmaz  şarkılarından”  unvanını alacak olan Bim Bam BOM‘u söylemiş, altın plak  almıştır. Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü şan ana dalı mezunudur. İngilizce ve  İtalyanca bilmektedir. Özel bir tv kanalında sunuculuk ve talk show programı  yapmış olan Yasemin Kumral, daha sonra beş yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı bakan  baş danışmanlığı görevinde bulunmuş, mağdur sanatçıların şartlarının  düzeltilmesi, telif hakları ve eski eserlerin restorasyonu gibi çalışmalarda yer  almıştır. Devlet opera ve balesi bünyesinde, kimsesiz çocuklardan meydana  getirdiği “ALTIN COCUKLAR KOROSU”,dünya opera koroları içinde bir ilk tir.Yoğun  çalışma hayatında resme olan ilgisini hiç kaybetmemiş,çeşitli karma sergilere   katilmiş, 2003 yılında “Bahar Sevgiyle Gelsin” isimli kişisel sergisini  açmıştır. Evli ve üç çocuk sahibi olan sanatçı, İstanbul Moda’daki spikerlik,  sunuculuk ve güzel konuşma okulunun kurucusudur.Buna bağlı olarak etkili ve  güzel konuşma konferansları vermektedir. 2006’da Unesco’nun teklifi  üzerine “HAYDİ KIZLAR OKULA” kampanyası şarkısının söz ve bestesini yazarak  seslendirmiş, klibinde rol almıştır. Sanat hayatı boyunca şarkılarını sadece  stadyumlar, tv ler ve sinema salonlarında söylemiş, gazino programlarında hiç  yer almamıştır. Halen 1986’da eşiyle birlikte kurdukları AHMET ŞİMŞEK KOLEJİ’  nde İdarecilik ve Sanat Yönetmenliği yapan sanatçı,1971’de ilk plağını  çıkardığı yıllardan beri kendini adadığı kimsesiz çocukları, bu okulda  okutarak, üniversiteye göndermekte ve hayata hazırlamaktadır. MEVLANA hayranı  olan Kumral, onun muhteşem beyitlerini Türkçeye çevirtip besteleyerek büyük  bir yenilik yapmış, bu şarkıları 1999 yılında ”Yasemin Kumral” adlı 12 şarkılık  bir albümde toplamıştır. “Sevmek Varken” isimli bir şiir kitabı  vardır. Başından geçen ilginç olayları ve tanıdığı ünlü kişilerle olan  anılarını ayrı ayrı öyküler halinde anlattığı geniş kapsamlı ve ibretlerle dolu  bir kitap yazmaktadır. Yasemin Kumral, Türk pop müziğinin gelişmesine katkıda  bulunmuş en önemli Türk sanatçılarındandır.