Müzik

Müzik

                                                            AHMET ŞİMŞEK KOLEJİ’NDE MÜZİK

Ahmet Şimşek Koleji’nde kurucumuz ve değerli bir müzik insanı olan Sayın Yasemin Kumral Şimşek’in destekleri ile müzik ana sınıfından başlar. Öğrencilerimizin ritimsel zekalarının gelişimi için tartım çubukları ile ve ritim aletleri kullanılarak hatta vücudumuzu bir ritim aleti olarak kullanarak çeşitli şarkılar öğrenmeye başlanır. Uygulamalı dersler ve müzik zümresinden sorumlu olan Tuncay Kafadar başkanlığında 8 kişilik uzman kadromuz ile müzik derslerine giriş yapılmaktadır.

1.Sınıfa gelindiğinde ritimsel olarak az da olsa hazırlandığımız ve müzik nedir? Nasıl yapılır? sorularına kısmen de olsa cevaplar vermeye başladığımız anlarda müzik için olmazsa olmazlardan olan enstrüman tanıtımları ve seslerin zihnimizde canlanması için tanıtılan enstrümanlardan oluşan kısa dinletilerle dolu, eğlenceli dersler aklımıza geliyor.

2.Sınıfa geldiğimizde artık kafamız da şekillenmiş olan müzik sevgisi ve enstrüman bilgisi ve tabi en önemlisi öğrencimizin isteği, aşkı ve şevki doğrultusunda uzman müzik kadromuzun da yardım ve yönlendirmeleri ile branşlaşmaya geçiyoruz. İnsanoğlunun hiçbir zaman vazgeçemediği ve en nitelikli, etkili enstrümanlarından birisi olan insan sesi ile (koro) dersiniz başta olmak üzere keman, gitar, piyano branşlarında da uzman kadromuzla eğitimimize devam ediyoruz.

İlköğretimde öğrencilerimize seçmiş olduğu enstrümana ısınma ve sevdirme başta olmak üzere müzikten zevk alma endeksli dersler islenmekte. Ortaokula geçildiği andan itibaren öğrencilerimizi aldıkları müzik eğitiminde bir basamak daha ileri taşıyarak işi adeta profesyonellik seviyelerine getirme başlamış olacaklardır. Tabi ki bunların hepsi müziğin bir yetenek ve kabiliyet olduğu ancak ve ancak sistematik bir çalışma sonucunda bu değerlere ulaşılacağını göz önünde tutarak gerçekleştirilmektedir. Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, İngilizce Müzik Dinleyiniz! Kısacası müziği ayırt etmeyiniz.
Müzik İngilizce öğrenmede de etkili bir yöntemdir. Aslında müzik kavramayı geliştirmek için sıkça kullanılır. En iyi öğrenme yolu ise şarki sözlerini yazılı olarak edinmek ve sanatçıyla beraber söylemektir. İnternet ortamında şarkı sözlerini kolayca bulabileceğiniz siteler var. Bu yolla hem kulağınızı hem de okumanızı aynı anda geliştirebilirsiniz. Özellikle şarkı söylemeyi seviyorsanız gayet iyi bir yöntemdir.

Okulumuzdan alınan 8 yıllık müzik eğitimi sonucunda sistematik çalışma ve müziğe verilen gönül ile iyi seviyeler ortaya çıkacaktır.